Az előző blogcikkemben olvashattál arról, hogy miért fontos a teljes értékű étkezés, illetve, hogy mit is jelent ez pontosan. Hogyha ezt még nem olvastad, akkor javaslom, hogy azt is olvasd el annak érdekében, hogy átfogóbb képet kapj.
Ebben a blogcikkben viszont már arról olvashatsz, hogy az egyes makrotápanyagok, vagyis a fehérjék, zsírok, szénhidrátok beviteli mennyisége és aránya mitől függ és hogyan érdemes beállítani ezeket.
Először fontos azt leszögezni, hogy mind a három makrotápanyagra szükségünk van! Hosszútávon nem ajánlott egyiket sem lecsökkenteni, vagy akár teljesen elhagyni étkezéseinkből. Nagyon gyakori hiba például a szénhidrátok „déminozálása”, pedig igenis szükség van szénhidrátokra is, csak nem mindegy, hogy milyen minőségben és hogy mennyit viszünk be!
Egy kezdő életmódváltónak nagyon jó kiindulópont lehet a fentebb látható Okostányér ajánlásai is. Ezen lehet látni, hogy egész napra vonatkozóan miből, mennyit ajánlott enni. Viszont, ha szeretnéd ennél az általános ajánlásnál jobban a te testednek megfelelően beállítani a makrotápanyagok arányát, akkor ezek beállításánál mindig figyelembe kell venni az alábbi tényezőket:
- Mi a célod? Fogyás, szálkásodás, izomtömeg növelése, vagy csak általános egészséges állapot fenntartása, megőrzése?
- Hány éves vagy? Az életkor is meghatározó lehet abban, hogy melyik makrotápanyagot, milyen arányban érdemes bevinned.
- Mi a nemed? Férfiaknál és nőknél lehetnek eltérések a makrotápanyagszükséglet beállításánál.
- Sportolsz-e rendszeresen? Ha igen, akkor milyen sportot?
- Mennyire vagy fizikailag aktív a nap folyamán? Ülőmunkát végzel, vagy jössz-mész egész nap?
A fehérjékből céltól függően kb 0,8-2,2 gr/testsúlykilogramm mennyiséget szükséges naponta bevinni.
Szintén a fenti tényezőktől függően kb a teljes napi kalóriaszükséglet 20-30%-át érdemes zsírból fedezni.
És a a fehérjék és zsírok beállítása után a napi kalóriaszükségletünkből fennmaradó kalóriamennyiséget pedig tudjuk a szénhidrátokból fedezni.
Azonban az is egy nagyon fontos szempont, hogy milyen forrásokból visszük be ezeket! Mik a jó minőségű fehérje, zsír és szénhidrát források? Olvasd el az ezekről szóló blogcikkeimet is!
Hogyha pedig segítségre van szükséged az étkezéseid teljesen személyre szabott beállításában, akkor jelentkezz hozzám és segítek Neked is elérni a kitűzött célt!
Szia! Forró Heni vagyok, funkcionális és holisztikus táplálkozási tanácsadó.
Olvasnál még Tőlem blogcikkeket? Kattints az alábbi gombra!